Традиція, якою потрібно пишатись
Віра Єрифа - криворізька майстриня, яка на протязі останніх 20 років займається петриківським розписом. Нещодавно ми попросили цю талановиту художницю поділитися з нашими читачами секретами створення традиційних для рідного краю чарівних малюнків.
- Віра Григорівна, за яких обставин петриківський розпис з'явився у Вашому житті?
- Більше ніж 20 років тому я, навчаючись на п’ятому курсі педагогічного університету, проходила практику в одній із криворізьких шкіл. Там я познайомилася з жінкою, яка вела гурток петриківського розпису. Мене настільки вразила її майстерність, що я теж почала відвідувати її заняття.
Спробувала вперше, і в мене почало виходити. Разом з тим виросло і моє бажання вдосконалюватись в цій темі.
- Які художні образи притаманні петриківському розпису?
- Обов’язковим елементом будьякої картини, що виконана у стилі петриківського розпису, є наявність на малюнку елементів рослинності квітів, дерев, листочків тощо.
Взяти, наприклад, квіточку, яка є невід’ємним елементом будьякої «петриківки». Зазвичай митець малює не реально існуючі квіти, а вигадані. В той же час, якщо художник малює якусь пташку чи тваринку, він обов’язково домалює до її образу той чи інший рослинний елемент. До хвостика півника, наприклад, домалює квітковий завиток, а його крило зобразить у вигляді листочка.
- За допомогою яких інструментів малюється така картина?
- На ту чи іншу поверхню малюнок наноситься за допомогою трьох основних інструментів. Це - палець, звичайний пензлик і пензлик із котячої шерсті. За допомогою останнього інструменту на малюнок наносяться різні завиточки, зернятка і вусики.
Однак далеко не з кожного кота шерстинки будуть придатними до малювання. Так, кіт, з якого вони беруться, не повинені бути довгошерстим чи занадто кучерявим. В іншому випадку пензлик буде вести себе вкрай неслухняно. А взагалі, петриківка не є «петриківкою», якщо в процесі малювання майстер не користується хоча б одним із раніше згаданих інструментів.
- На які поверхні можна наносити петриківський розпис?
- На різні. Це може бути звичайний папір, дерево, скло і навіть каміння. Окрім класичних картин, виконаних на плоскій поверхні, петриківським розписом можуть бути розписані предмети побуту ложки, тарілки, блюда тощо.
- Які фарби і кольори Ви використовуєте?
- Зараз я малюю виключно гуашшю та акриловими фарбами. Але раніше пробувала робити це масляними. Загалом, «петриківку» малюють декількома основними кольорами. Серед них - червоний, зелений, жовтий і синій. Інші кольори не використовуються. Скажу вам більше: під час малювання перелічені кольори змішуються, завдяки чому створюються інші кольори і відтінки.
- Скільки часу Ви витрачаєте на картину?
- Невеличку роботу розміром у форматі А3 я можу намалювати приблизно за три години. Якщо у мене виникла ідея такого малюнку, її треба відразу ж втілювати в життя, оскільки в іншому випадку вона так і залишиться незавершеною. В той же час, якщо я малюю більш велику картину, процес малювання може затягнутися і на тиждень. Тривалість нанесення малюнку на дерево є приблизно такою ж самою. Єдина умова: дерево потрібно додатково покрити лаком, а предмет побуту попередньо обробити.
Владислав ВОЛОБОЄВ