«Бажаю допомогти якомога більше військовослужбовцям відновити сили»
Таке життєве кредо містянки Ірини Магди, яка проводить реабілітацію військовослужбовців в одній з криворізьких лікарень разом з конем Парком. Вона знана в місті, і її люблять ті, кому вона відновила здоров’я.
Ірина запросила нас до себе додому. Наша душевна розмова відбулася у садочку під гронами винограду. Жінка розповіла, що цього року його багато, і він вже стиглий, то, може, читачі «Пульсу» прийдуть до неї та нарвуть, скільки їм потрібно, а вона буде вдячна, якщо вони принесуть моркву для Парка.
Ірина розповіла, що є інструктором кінного спорту 2-го розряду по конкору. Також вона закінчила у Києві курси іпотерапевтів. Іпотерапія заснована на взаємодії людини зі спеціально навченим конем. Крім психологічної реабілітації, душевного спокою, це допомагає відновити сили фізично.
Ірино, коли у вас з’явився кінь Парк?
- 2015 року. Я довго мріяла про коня, ось й здійснила свою мрію. Купила його на іподромі. Він - колишній чемпіон України. Був травмований, я про це не знала. Десь рік довелося його лікувати, зверталася до ветеринара, який навчив мене різним маніпуляціям. Кінь поступово почав одужувати, і я почала готувати його до змагань. Парк - американський рисак, зараз йому 13 років.
Як за ним ви доглядаєте?
- Я прокидаюся щодня о 3.30. Треба його почистити, нагодувати, вивести у поле для тренування. А догляд за ним - недешева справа: це і різні розчіски, і щомісячне підковування, і багато іншого. Їсти Парк любить запарений овес, в який додається макуха. Годую його двічі на день. А ще він любить моркву (її щодня необхідно йому 3 кг), яблука, огірки, груші, кавуни.
З травня я роблю для нього запас сіна, що дуже складно та дорого у місті. До кінця літа закуповую фураж, все, що необхідно для харчування коня: ячмінну дерть, овес.
Йому дуже важливе тренування у полях: Парк - колишній спортсмен, йому необхідно підтримувати форму.
Знаю, що ваш кінь допомагає відновлюватися нашим військовим. Як проходить реабілітація?
- Ідея реабілітації військових у мене виникла 2023 року. Я запропонувала її головному лікарю однієї з лікарень, і він її підтримав.
У лікарні психолог пояснив хлопцям, що таке іпотерапія, і ми почали наші заняття. На очах у нас ті, у кого був тремор рук та ніг, виліковувалися на 4-5 добу. У кого були головокружіння - вони в них проходили, хлопці почували себе здоровішими навіть після важких контузій, в них з’являється впевненість в собі.
Хочу розповісти про одного військовослужбовця. Він був штурмовиком і після сильнішої контузії заїкався. Але завдяки нашим заняттям його здоров’я налагодилося. Чому так? Це сплеск емоцій! Негатив зникає, з’являється блиск в очах.
Ірино, а з чого починаються заняття?
- Я приїжджаю на коні в лікарню, одягаю на Парка спеціальне пристосування - вальтрап, за який можна триматися руками.
Спочатку у людини відбувається знайомство з коником, принципом дотику проходить заспокоєння коня та у нього налагоджується добрий настрій. Я показую хворому, як Парк може підняти передню та задню ногу. Потім вирішую, чи може цей чоловік сісти на коня, при цьому обов’язково враховуються медичні показники та дозвіл лікаря. Далі людина сідає на коня і ми починаємо заняття.
Ми використовуємо різні вправи. Але вони завжди подобаються військовослужбовцям, і результати реабілітації помітно дуже швидко.
Як правило, заняття тривають 25-30 хвилин. Парк один, навантаження на нього велике, а я хочу допомогти всім хворим військовослужбовцям. Тож мрію, щоб у мене був ще один кінь, але коштів на нього немає.
Які у вас ще мрії?
- Я хочу відкрити реабілітаційний центр, щоб більше і більше допомагати хворим військовим, а для цього треба купити ділянку землі, побудувати ферму, манеж. Я мрію багато зробити заради здоров’я військових, заради нашої спільної перемоги.
...Ірина розповіла про свій власний біль: її чоловік, Олексій Магда, теж служив в ЗСУ і загинув у вересні 2023 року під Красногорівкою. Вони познайомилися, коли він проходив лікування у Кривому Розі, і вона з Парком допомагала йому реабілітуватися. Бажання створити реабілітаційний центр для військових було спільним бажанням подружжя.
На жаль, вони не встигли втілити у життя свою мрію, але зараз ця тендітна жінка, яка має залізний характер, намагається самостійно якомога більше зробити для реабілітації військових. Ірина буде рада знайомству з однодумцями і для спілкування залишила свій телефон: 067-435-21-08.
Вікторія Гусакова,
фото з особистого архіву Ірини Магди