Що відбувається з водопостачанням?

Питання забезпечення Кривого Рогу водою на даний момент є найактуальнішим. Особливо через її відсутності страждають жителі Тернівського району. Наприклад, на мікрорайоні Даманський у людей, які мешкають на верхніх поверхах, протягом усього літа вода буває по 2­3 години на добу. Але й в інших районах міста досить часто люди скаржаться на її відсутність.  

Днями в соцмережі з’явився пост голови Ради оборони міста Олександра Вілкула, який пояснює, що відбувається з водопостачанням Кривого Рогу. Публікуємо його повністю.

- Після підриву росіянами Каховської ГЕС в червні минулого року була реальна загроза того, що 70% Кривого Рогу та Криворізька агломерація ­ а це 800 тис. людей ­ взагалі залишились би без води, -­ пише Олександр Вілкул. ­- Перший місяць ми протрималися завдяки раніше створеним нами запасам води в Південному та Карачунівському водосховищах. За цей час до кінця минулого літа силами міста та міськводоканалу реалізували проєкти по перекиданню води з внутрішніх водойм ­ КРЕСу та Макортів ­ до Південного водосховища. Було побудовано три водогони та насосна станція. Дякую за фінансову та іншу допомогу у реалізації цього проекту Дніпропетровській ОВА та Сергію Лисаку особисто. Фактично рік місто жило на цій воді. Але зараз її вже фактично немає. Зараз, щоб вода була у Кривому Розі, вона має дійти з Кременчуцького водосховища. А це ­ кілька сотень кілометрів.

Також минулого року було розпочато будівництво державного водогону «Інгулець ­- водосховище Південне». Зараз він частково працює, і за це я дуже вдячний уряду України та Агентству з питань відновлення. Саме агентство обрало підрядника та будує цей водогін, а уряд його фінансує. Ми допомагаємо операційно.

А зараз два дуже важливі аспекти.

Перший -­ Агентству необхідно добудувати цей водогін якомога швидше та ввести в експлуатацію всі чотири нитки.

Другий аспект -­ побудувати ще 9,7 км водогону для скиду води з балки Свистунова нижче за течією. Інакше, навіть маючи водогін «Інгулець -­ водосховище Південне», вся система в цілому довго працювати не зможе -­ після обов’язкового щорічного скидання високо­мінералізованих шахтних вод її доведеться зупиняти на 2,5 місяці. Для фейсбучних «експертів», які говорять, що треба було будувати водогони вище за скид, хочу сказати, що ви нічого не розумієте ­- це неможливо. Вище ­- відвали, кар’єри та шламосховища ПівдГЗК та «Арселора».

Це дуже великий комплексний проєкт, який ми просуваємо на всіх рівнях і це питання має бути вирішено на рівні уряду та міністерств для того, щоб у нашому місті нарешті було стабільне водопостачання.

На тому тижні у Кривому Розі була проведена робоча нарада, в якої взяли участь міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець, в.о. міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Василь Шкураков, т.в.о. голови Державної екологічної інспекції України Ігор Зубович, голова Державного агентства водних ресурсів України Михайло Янчук, голова Миколаївської ОВА Віталій Кім, представники міністерств фінансів та економіки, багато фахівців з різних напрямків.

Варіанти вирішення проблеми є. За словами міністра захисту довкілля, комплексну програму з пропозиціями за підсумками наради найближчим часом буде винесено на розгляд уряду.

P.S. Я розумію всіх незадоволених тим, що в Кривому Розі побільшало поривів і десь не вистачає тиску на верхніх поверхах. Але задайте собі питання: як так вийшло, що Каховки немає вже 14 місяців, а наше місто -­ з водою, ніхто ще не помер від зневоднення і промисловість працює. А це результат титанічної та героїчної роботи насамперед «Кривбасводоканалу», якому треба сказати «дякую» та розуміти, що альтернатива -­ повна відсутність води. Основні причини ­- брак ремонтного персоналу в кількості 350 осіб, і пориви труб внаслідок гідроударів, пов’язаних з постійними включеннями/відключеннями насосних від електрики (а раніше ­- за графіком від нестачі води). До того ж труби сильно заіржавіли (найчастіше з цим пов’язаний рудуватий колір води), коли стояли порожніми. Це має бути ясно будь­кому, хто вчив у школі фізику -­ окислювачем є кисень, що знаходиться у повітрі.

Кому не подобаються фонтани у вихідні, повідомляю ­ у них замкнутий цикл, вони практично не беруть воду, а мийки -­ це менше 1% споживання, якщо їх відключити, то зараз реально нічого не зміниться.

Завдання міськводоканалу ­- до початку опалювального сезону значно покращити ситуацію та вийти на довоєнний рівень поривів. Задіяні додаткові бригади підрядників, йде набір працівників на водоканал ­ ми домоглися того, що можемо гарантувати бронювання. Завдання дуже складне, але є перспектива, що міськводоканал впорається.

Сергій ТИХОНОВ