Життя продовжується

9-4Раніше, до війни, у Кривий Ріг щоліта привозили свою продукцію фермери з Херсонської області. Везли все: починаючи від полуниці та черешні і закінчуючи кавунами та динями. Наразі частину Херсонщини окуповано, і звідти давно вже ніхто нічого до Кривбасу не привозить. Але на підконтрольній частині області, незважаючи на постійні обстріли, життя продовжується.

Минулого тижня кореспондент «Пульсу» побувала на Херсонщині, подивилася, чим засіяні поля, поговорила з місцевими фермерами.

Посівна кампанія 2024 року добігла кінця. Згідно зі словами директора Департаменту розвитка сільського господарства та зрошення Херсонської ОВА Дмитра Юнусова, у деокупованих громадах Херсонщини засіяно майже 73 тис. га полів озимими, більше 14 тис. га -­ ярими та 48 тис. га -­ технічними культурами. 4 тис. га зайняли картопля, овочеві та баштанні культури. До речі, херсонських кавунів цього року посадили аж в 5 разів більше, ніж минулого року. Збільшити засіяну площу посіву вдалось завдяки розмінуванню сільськогосподарських територій.

- Нині на правобережжі розміновано 52% полів, або 266 тисяч гектарів. Сподіваємося, що темпи зростуть, бо в Україні запрацювала програма компенсації аграріям за розмінування земель. Держава повертатиме фермерам 70% вартості, витраченої на розмінування полів, а також виплатить компенсацію тим, хто вже очистив свої ділянки і почав засіювати землі, ­- розповів Дмитро Юнусов. -­ При цьому в деокупованих громадах Херсонщини засіяно майже 140 тис. га.

Очільник військової адміністрації Херсонщини додав, що з початку 2024-­го року агропідприємства Херсонщини отримали банківські кредити на розвиток бізнесу на загальну суму понад 170 мільйонів гривень. Більшість кредитів надійшли від держави за програмою «Доступні кредити 5­-7­9». До речі, на участь у цій програмі згодилося майже 250 виробників сільськогосподарської продукції області. Виплати для них заплановані на серпень.

Ось що говорять про цьогорічний посів фермери Херсонщини.

Сергій Ланський, землероб:

- Зараз на полі ми вирощуємо різні культури, щоб забезпечити різноманітність та стабільність урожаю. Основну увагу приділяємо зерновим культурам, таким, як пшениця та ячмінь. Також значне місце займають соняшник та соя. Крім того, ми активно вирощуємо овочі: помідори, огірки, перець 9-1та капусту. Не забуваємо про баштанні культури -­ кавуни та дині, які славляться своєю якістю й смаком. Намагаємося впроваджувати нові технології та методи, щоб підвищити врожайність та покращити якість продукції.

Олег Сороченко, підприємець:

- У нашій області сільсько­господарські роботи в даний час сильно ускладнені через наслідки руйнування і бойових дій, що продовжуються. Незважаючи на труднощі, ми прагнемо підтримувати традиційні для регіону культури, такі, як зернові, овочеві та баштанні. Аграрний сектор стикається із серйозними викликами, але зусилля щодо відновлення повноцінної сільськогосподарської діяльності тривають у рамках можливого.

9-2Олександр Зариченко, колишній військовий:

- Зараз на полях ми в основному саджаємо зернові та овочеві культури. Зокрема, вирощуємо пшеницю, ячмінь, соняшник, а також помідори, огірки та полуницю. Варто зазначити, що сільське господарство у регіоні стикається із серйозними проблемами. Ситуація залишається складною, але місцеві фермери продовжують свої зусилля щодо вирощування та збирання врожаю.

Володимир Гуровий, пасічник:

- На даний момент активно йде посів культур, в основному пшениці, ячменю, соняшнику та овочів, таких, як огірки і помідори. Попри все намагаємося підтримувати виробництво. Цього сезону порівняно з минулими посівні площі є рекордними.

На Дніпро­петровщині ситуація виглядає по-­іншому. Місцеві аграрії вже посадили картоплю, овочі та баштанні культури на площі в 73 тис. га. Це понад 98% від прогнозу. Зокрема, посівні роботи було завершено у Криворізькому, Кам’янському, Нікопольському та Синельниківському районах. Цю інформацію повідомив перший заступник начальника ОВА Володимир Орлов. За його словами, загалом у 2024 році запланували засіяти 1,8 млн га з урахуванням озимих. А це, на хвилиночку, показник на рівні минулого року. А що стосується Криворізького району, то станом на кінець травня криворізькі аграрії висадили майже 30 тис. га.

Юлія ВІЛЬНА