Небезпека від кліщів

4-1З початку року до медичних закладів Дніпропетровщини з приводу укусів кліщів вже звернулося більше 100 чоловік. У восьми з них зафіксували хворобу Лайма. А літо тільки починається.

Як не стати жертвою павукоподібних кровопивць? Яку загрозу життю та здоров'ю людини несуть в собі укуси кліщів? Знає відповіді на всі питання медичний директор криворізької інфекційної лікарні №1 Ольга Шевченко.

­ Ольго Олегівно, коли, зазвичай, кліщі найбільш активні?

- Частіше кліщі ховаються в траві та низькорослих кущових рослинах. Період їх найактивнішого розмноження та поширення припадає на весну. Але стати їх жертвою можна і пізніше ­ аж до пізньої осені.

У прохолодну чи дощову погоду активність кліщів різко спадає. Однак загроза нікуди не зникає.

­ Як можна зрозуміти, що тебе вкусив кліщ?

- Цікаво те, що укус цих павукоподібних є майже безболісним. Коли кліщ присмоктується до шкіри, він виділяє спеціальну речовину, котра знеболює місце укусу.

Кліщі небезпечні перш за все через те, що в своїх хоботках вони переносять бактерії та віруси, котрі є збудниками дуже небезпечних захворювань.

­ Яку загрозу для здоров’я людини несе кліщ?

- Найчастіше кліщі, що мешкають на території нашої країни, є збудниками таких небезпечних захворювань, як кліщовий енцефаліт та кліщовий бореліоз, більш відомий як хвороба Лайма.

Однак, варто розуміти, що наша територіальна зона не є ендемічною до кліщового енцефаліту. Передача цієї вірусної інфекції більш характерна для кліщів, що водяться на території Кримського півострова та частково Карпат.

В нашій місцевості найчастіше зустрічаються кліщі, що переносять саме Лайм-­бореліоз.

­ Які основні симптоми інфікування на Лайм-­бореліоз?

- Основними симптомами інфікування цією хворобою є поява на шкірі людини так званої еритеми, тобто почервоніння у вигляд мішені. Ця еритема може з'являтись не тільки на місці укусу, а й на інших ділянках людського тіла.

Пам'ятаю, одного разу до нас звернувся пацієнт, що скаржився на почервоніння в різних місцях тіла. А по факту ­ то була величезна еритема, що розповзлася по всій його поверхні.

Якщо ж після укусу кліща у пацієнта з'явилися симптоми нудоти, блювоти, запаморочення та головного болю, то мова може йти про запалення головного мозку ­ енцефаліту.

­ Що робити, якщо помітив на своєму тілі кліща?

- Якщо до вас присмоктався кровопивця, потрібно негайно звернутися до травматологічного пункту найближчої лікарні.

За допомогою спеціального пінцету лікар­травматолог вилучить кліща із тіла пацієнта і призначить йому відповідне лікування.

Як варіант, людина може звернутися і до сімейного лікаря. Він огляне пацієнта і направить його до вузькопрофільного фахівця.

­ 4-2Ольго Олегівно, чи можна видаляти кліща самотужки?

- Цього робити я не раджу. Якщо під час видалення ця істота загине, в організм людини може потрапити дуже велика концентрація бактерій та вірусів.

Відповідно ризик інфікування під час самостійного видалення кліща збільшується. І це ще не кажучи про так звані лайфхаки, якими наші співвітчизники користуються задля того, щоб видворити кліщів зі свого тіла.

­ Наприклад?

- Люди починають доставати кліщів ниточками та нігтями, висмикувати їх пінцетами тощо. Через це в організм людини потрапляють додаткові інфекції.

Нерідко запальні реакції на місці укусу виникають навіть не через бореліоз, а через інфекції, занесені до організму брудними руками та інструментами.

Не слід заливати місця укусу олією та спиртом, засипати сіллю.

­ Поради для тих, хто любить відпочивати у лісосмузі чи парковій зоні?

- Під час пересування лісопарковими зонами користуйтесь тільки витоптаними стежками. Також не варто робити привали в місцях, де знаходиться велике скупчення хмизу та високої трави.

Збираючись на природу, обирайте тільки закритий одяг. При відсутності алергічної реакції до речовин, що відлякують кліщів, не нехтуйте їх використанням.

Якщо по тій чи іншій причині ви не маєте можливості скористатися репелентом під час перебування на природі, періодично оглядайте своє тіло.

Після повернення додому обов'язково витрясіть речі, в яких ви перебували на вулиці, виперіть і випрасуйте їх.

Якщо ви живете у приватному будинку ­ рекомендую періодично косити траву, що росте на прибудинковій території.

Владислав Волобоєв