Зміни до порядку призначення житлових субсидій

10-2Кабінет Міністрів України 18 квітня 2023 року ухвалив постанову «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо надання окремих видів грошової допомоги, пільг і житлових субсидій».

Заступник начальника відділу обслуговування громадян №16 (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Дніпропетровській області Ірина Новгородська більш детально розповіла про всі особливості вищеназваних послуг.

 

­ Ірино Петрівно, які зміни передбачає нова постанова Кабміну?

- Змін багато, а тому зупинимось на основних. Зокрема, цим документом передбачено:

- можливість призначення субсидії особам, які не менше місяця перебували в полоні, що підтверджується відповідними відомостями та/або документами;

- у разі коли зареєстроване/задеклароване або фактичне місце проживання відмінне від адреси домогосподарства, під час призначення житлової субсидії не враховуються доходи осіб, які перебувають у полоні або вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду, або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти;

- можливість надавати у відомостях про особу адресу, за якою вона задекларована (раніше передбачалося використання лише зареєстрованого та фактичного місця проживання). При цьому житлова субсидія може призначатися тільки за одним місцем проживання людини ­ зареєстрованим, задекларованим або фактичним;

- для розрахунку розміру житлових субсидій в опалювальний сезон домогосподарствам, які внаслідок збройної агресії російської федерації проти України залишилися без централізованого постачання теплової енергії та/або постачання природного газу. І для обігріву житлових приміщень використовують побутові електроприлади, застосовуються соціальні нормативи на комунальну послугу з постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення.

 Якщо при цьому домогосподарства знаходяться на територіях, де ведуться чи велися бойові дії або тимчасово окупованих територіях, визначених в наказі Мінреінтеграції від 22 грудня 2022 року № 309;

- обмеження строку, який надається для виправлення помилки в заяві та/або декларації на час хвороби заявника ­ відтепер такий строк можна подовжувати на час хвороби субсидіанта. Але не довше ніж до дня закінчення опалювального або неопалювального сезону;

- зобов’язання протягом 30 календарних днів інформувати уповноважений орган, якщо особа зі складу домогосподарства або член сім’ї особи зі складу домогосподарства перебували за кордоном сукупно більш як 60 днів в періоді, за який враховуються доходи.

­ На кого покладені функції з запровадження зазначених новацій? І чи необхідно звертатися безпосередньо заявнику до виконавців?

- Більшість змін, пов’язаних зі запровадженням зазначених новацій, буде реалізовано органами Пенсійного фонду України без звернення громадян. Однак деяким одержувачам житлових субсидій для оформлення виплати з урахуванням нових умов і тим самим збільшення її розміру потрібно звернутись до Фонду.

Зокрема, це стосується представників домогосподарств, у складі яких є особи, що перебувають/перебували в полоні, і це підтверджується відомостями та/або документами, наданими уповноваженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, державними реєстраторами, суб’єктами державної реєстрації, установами та організаціями в порядку та випадках, визначених законодавством.

­ Чи необхідно інформувати відповідні органи щодо змін, які відбулися у отримувача субсидії?

- Так, громадянам, які одержують субсидії, варто пам’ятати про необхідність інформувати органи Фонду щодо змін у майновому стані чи складі родини, якщо це впливає на призначення субсидії.

­ В який спосіб можна подати документи, якщо їх потребують органи Фонду?

- Подати необхідні документи до Фонду можна в один із способів:

- особисто, звернувшись до обраного сервісного центру Пенсійного фонду України або до уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідних територіальних громад, центрів надання адміністративних послуг;

- поштою, на адресу органу Фонду;

- online - через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний застосунок Пенсійний фонд чи через портал «Дія».

І ще додаткова інформація. Реєстрація місця проживання передбачає подання заяви про реєстрацію місця проживання до реєстру територіальної громади в паперовій формі.

Декларація місця проживання передбачає подання декларації про місце проживання в електронній формі до Єдиного державного веб­-порталу електронних послуг з подальшим внесенням такої інформації до реєстру територіальної громади.

Єгор Добридень