Про допомогу на поховання

10-1Пенсійний фонд України надає багато послуг українцям. Серед них не лише виплата та призначення пенсій, а й допомога на поховання.

Як триває процедура отримання допомоги на поховання та хто може її отримати у 2023 році, ­ на ці питання надає відповідь начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Юрій Козак.

­ Юрію Івановичу, кому виплачується допомога на поховання у разі смерті пенсіонера?

- У разі смерті пенсіонера допомога на поховання виплачується особам, які здійснили поховання.

­ Який розмір такої допомоги?

- Розмір допомоги на поховання залежить від закону, відповідно до якого було призначено пенсію.

Так, якщо пенсіонер одержував пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», то допомога виплачується у розмірі тримісячної пенсії.

Але не менше п’ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (13 420 грн), крім осіб, поховання яких проведено за рахунок державного бюджету.

Для тих, кому пенсію було призначено відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» або інших законів, розмір допомоги ­ дві пенсії, що отримував пенсіонер на момент смерті.

­ 10-3Куди звертатися за допомогою на поховання? Її виплачують через поштові відділення чи через банківські установи?

- Для отримання допомоги необхідно звернутися до будь­якого сервісного центру Пенсійного фонду України. Допомога на поховання виплачується органами Пенсійного фонду шляхом зарахування на банківський рахунок особи, яка здійснювала поховання.

Якщо у одержувача відсутній банківський рахунок, то виплата здійснюється через міжнародну платіжну систему «Швидка копійка». Заявник у будь­якому відділенні Ощадбанку може отримати кошти, звернувшись із паспортом та ідентифікаційним кодом.

­ Які документи потрібно подати на отримання допомоги на поховання?

- Людині, яка звертається за допомогою, потрібно в оригіналі подати такі документи: паспорт та ідентифікаційний код; заяву про виплату допомоги на поховання (заповнюється під час прийому); свідоцтво про смерть; витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідку про смерть пенсіонера; реквізити свого банківського рахунку.

Зверніть увагу на один важливий момент: якщо пенсіонер помер за межами України, та реєстрація смерті проведена компетентними органами іноземної держави, законодавством якої не передбачено видачі витягів та довідок, визначених в українському правовому полі, заявник надає свідоцтво про смерть або інший документ, легалізований відповідно до законодавства.

­ Який строк звернення за отриманням допомоги на поховання?

- Строк звернення не обмежується в часі.

­ А чи передбачено надання допомоги на поховання у разі смерті людини непенсійного віку ­ застрахованої особи? А якщо хтось із членів сім’ї був на утриманні застрахованої особи та помер ­ у такому випадку має право застрахована особа на відповідну допомогу?

- Так, передбачено. Відповідно до ст. 20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року за №1105­XIV (зі змінами) допомога на поховання надається у разі смерті застрахованої особи або членів сім’ї, які перебували на її утриманні:

- дружини (чоловіка);

- дітей, братів, сестер та онуків, які не досягли 18 років або старших цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до 18 років (братів, сестер та онуків ­ за умови, що вони не мають працездатних батьків), а здобувачів професійної (професійно­технічної), фахової передвищої та вищої освіти із числа осіб, зазначених у цьому пункті, які навчалися за денною формою здобуття освіти, ­ до 23 років;

- батька, матері;

- діда, баби за прямою лінією спорідненості.

Допомога надається застрахованій особі, члену її сім’ї або іншим юридичним чи фізичним особам, які здійснили поховання.

­ У яких випадках член сім’ї вважається як такий, що перебував на утриманні, а кого не можна вважати таким, що перебував на утриманні?

- До членів сім’ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого, відносяться особи, якщо вони були на повному його утриманні; одержували від померлого допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Не вважаються такими, що перебували на утриманні застрахованої особи, члени сім’ї, які мали самостійні джерела засобів до існування (одержували заробітну плату, пенсію тощо).

­ У якому розмірі надається допомога на поховання застрахованої особи або особи, яка перебувала на її утриманні?

- Допомога на поховання застрахованої особи або особи, яка перебувала на її утриманні, надається в розмірі, що встановлюється правлінням Пенсійного фонду України, але не менше розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом.

З 1 січня 2023 року розмір допомоги на поховання застрахованої особи або особи, яка перебувала на її утриманні встановлено на рівні 4100 грн.

Цю суму затверджено Постановою Пенсійного фонду України «Про встановлення розміру допомоги на поховання» від 26 грудня 2022 року №29­1.

Єгор Добридень