Заступник директора Центру зайнятості Віта Лобанова:«Знайти роботу сьогодні легше, ніж на початку війни»

5-3Очевидно, що війна дуже сильно вдарила по вітчизняному ринку праці. Не секрет, що саме через неї багато роботодавців вимушені попрощатися зі своїми робітниками. Чимало таких людей поповнили лави українського війська. Немало також виїхало з міста чи за кордон.

Про те, в якому стані криворізький ринок праці знаходиться сьогодні, ми говоримо з заступником директора Криворізької філії Дніпропетровського обласного Центру зайнятості Вітою Лобановою.

­ Віто Олександрівно, наскільки складно мешканцям нашого міста знайти роботу у цей непростий час?

5-2- Знайти роботу зараз значно легше, ніж, скажімо, на початку війни чи навіть в першій половині 2023 року.

­ Як змінився рівень зареєстрованого в місті безробіття в порівнянні з минулими роками, в тому числі з роками, які передували війні?

- Аналіз зареєстрованого ринку праці свідчить про те, що попит на робочу силу збільшився, в той час, як кількість безробітних, які перебувають на обліку в Центрі зайнятості, навпаки, зменшилась.

­ Скільки безробітних зараз перебувають у вас на обліку?

- Кількість осіб, що зараз отримують послуги Центру зайнятості, 3500. З них 1600 осіб мають статус безробітних.

З початку року нашими послугами зі сприяння працевлаштуванню скористалось 14,1 тис. незайнятих громадян. З них 10,1 тис. -­ зареєстровані безробітні, 67% з яких ­- жінки, 27% ­- молодь віком до 35 років. Працевлаштовано за сприяння Центру зайнятості 4,6 тис. осіб.

­ Ці цифри відображають реальну ситуацію з безробіттям в Кривому Розі?

- Не зовсім так. Ці дані свідчать лише про те, скільки громадян бажають отримувати послуги зі сприяння в працевлаштуванні від Центру зайнятості.

­ Що потрібно для реєстрації в Центрі зайнятості?

5-1- По-­перше, бажання працювати. По-­друге, визначений Постановою КМУ від 30.03.2023 р. №446 пакет оригіналів документів, що включає в себе: паспорт громадянина України, реєстраційний номер платника податків, документ про освіту, документ, що підтверджує припинення трудової діяльності. А військовозобов’язаним ­ військово-­обліковий документ та документи, які свідчать про відношення людини до певної категорії населення (ветерани, внутрішньо переміщені особи, особи з інвалідністю тощо).

­ Який алгоритм надання людині статусу безробітного?

- Він дуже простий. Особа звертається до Центру зайнятості з пакетом документів, заявами про надання їй статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю. Центр зайнятості перевіряє надані заяви та персональні дані. Якщо громадянин має в наявності повний пакет документів та не є зайнятою особою, йому з першого ж дня надається статус безробітного, а з другого ­ призначається допомога по безробіттю.

­ Чи можуть внутрішньо переміщені особи набути статусу безробітного? Що для цього потрібно?

- Так, безумовно, можуть. Умови набуття статусу безробітного однакові для всіх. Але для осіб із числа ВПО процедура реєстрації та призначення допомоги по безробіттю є спрощеною. Також хочу зазначити, що особи з числа ВПО, які не розірвали трудові відносини з роботодавцями, що здійснюють свою діяльність на окупованій території або там, де ведуться бойові дії, можуть надати до нашого Центру заяву на ім’я роботодавця про припинення з ним трудових відносин. І вже потім набути статусу безробітної особи.

­ Який попит та пропозиції на ринку праці Криворіжжя?

- Зареєстрованих осіб, які шукають роботу і отримують послуги зі сприяння працевлаштуванню, як я вже розповідала, близько 3500, а актуальних вакансій більше 1000. Так, станом на 22.11.2023 р. роботодавцями міста надана інформація про потребу в працівниках для заміщення 1018 вільних робочих місць та вакантних посад.

­ Який працедавець Кривого Рогу надає найбільшу кількість вакансій?           

- Це роботодавці сфери торгівлі та обслуговування (переважно торговельні мережі), роботодавці медичної сфери (медичні установи) та великі підприємства сфери гірничодобувної та обробної промисловості.

­ Які професії затребувані на криворізькому ринку праці?

- Наразі місто має потребу в медичних працівниках (лікарях, медсестрах, фармацевтах), фахівцях (інженерах, бухгалтерах, спеціалістах), представниках сфери обслуговування та харчування (кухарях, перукарях, швачках) та в робітничих професіях (водіях, слюсарях, токарях, фрезерувальниках тощо).

­ Назвіть мінімальний та максимальний розмір заробітної плати за актуальними вакансіями?

- Мінімальний - 6700 грн., максимальний -­ 30 000 грн. Для осіб з інвалідністю на сьогодні вакансія з максимальним рівнем заробітної плати складає 37 838 грн.

­ Назвіть розмір актуальної допомоги по безробіттю.

- Допомога по безробіттю має розмір від 1500 грн. до 6700 грн. та залежить від страхового стажу працівника та розміру його доходу, з якого сплачувався єдиний соціальний внесок.

­ Як зараз виплачується допомога по безробіттю, чи є затримка у виплатах?

- Виплата допомоги по безробіттю здійснюються, згідно Порядку, не рідше одного разу на місяць, частинами, які розраховуються в залежності від відвідувань особою Центру зайнятості. Затримки у виплатах немає.

­ Чи можна сказати що Центр зайнятості працевлаштовує безробітних?

- Ні. Центр зайнятості сприяє працевлаштуванню, а працевлаштовує безробітних роботодавець.

­ Шукачу роботи якої статі легше працевлаштуватися?

- Легше знайти роботу тому, хто хоче працювати і має для цього більший потенціал та мотивацію, незалежно від статі. При цьому варто зазначити, що за статистикою чоловіки звертаються до нашого Центру значно рідше, ніж жінки.

­ Яким чином Центри зайнятості співпрацюють з Територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (військоматами)?

- Ми співпрацюємо як з соціального напрямку (надання послуг ветеранам і членам їх сімей), так і з напрямку посередництва у працевлаштуванні. Як, в принципі, і з будь­-яким іншим роботодавцем.

­ Як часто безробітному потрібно відвідувати Центр зайнятості?

- За потреби, але не рідше одного разу в 30 календарних днів.

­ Де ви берете інформацію про актуальні вакансії?

- Зі звітності, яку нам надають роботодавці. Також ми співпрацюємо з провідними сайтами пошуку роботи. Такі можливості нам відкриває Єдиний портал вакансій, який розпочав роботу завдяки спільним зусиллям Міністерства економіки України, Державної служби зайнятості та провідних українських сайтів з пошуку роботи. Функціонал сайту дозволяє знайти інформацію про роботу відповідно до регіону, галузі та очікуваного рівня зарплат. Єдина база даних оновлюється у режимі реального часу.

­ На вашу думку, які тенденції пануватимуть на криворізькому ринку праці в найближчому майбутньому?

- На мою думку, попит на робочу силу зменшуватися не буде.

­ Як вам здається, які спеціалісти будуть потрібні країні після закінчення військових дій?

- Для розбудови України будуть потрібні спеціалісти всіх сфер діяльності, особливо промислового комплексу та будівництва.

Знайти відповіді на всі інші питання шукачі роботи можуть на нашій сторінці в Facebook, на нашому офіційному сайті, чи за фізичною адресою Центру зайнятості (вул. Космонавтів, 1).

Також ми відкриті до телефонного спілкування. Зв'язатися з нами можна за наступними номерами телефонів: 470­-11­-45, 068-­896-­56­-79 (інформаційна гаряча лінія); 470­-11­-35, 067­-373­-09­-61 (для безробітних осіб з питань реєстрації).

Владислав ВОЛОБОЕВ