Обряди і традиції Нового року
Новий рік одне з найдавніших календарних свят, яке наші пращури святкували ще задовго до того, як до українських земель дійшло християнство. Але через певні суспільнополітичні процеси ціла купа новорічних традицій і обрядів була безповоротно втрачена.
Більш детально про історію святкування Нового року і загублені в часі новорічні традиції читачам нашої газети розповіла кандидат філологічних наук, в. о. завідуючої кафедрою української і зарубіжної літератур Криворізького педагогічного університету Наталя Мельник.
- Наталю Георгіївно, як і за яких обставин з’явилося дане свято?
- Новий рік - одне з найдавніших календарних свят. Говорячи відверто, це свято з’явилося в ті далекі часи, коли наші пращури знаходились у стані існування племен. Переважно вони були язичниками та сонцепоклонниками. А тому вважали, що свято Нового року - це свято народження сонця, яке наприкінці року вмирає, а на його початку відроджується.
Спочатку Новий рік святкувався навесні. Адже після зими природа дійсно починає відроджуватись. З часом традиція святкування Нового року була перенесена на зиму.
Якщо подивитися на цю подію більш уважно, то можна побачити, що традиція святкування Нового року наприкінці грудня - на початку січня співпадає з датою, коли наші пращури святкувати свято Маланії (31 грудня) та свято Василя (1 січня).
- Якщо традиція святкування Нового року бере свій початок у язичництві, як тоді до неї ставилась християнська церква?
- Цікаво, що після приходу до нашого краю християнства, церква зробила все можливе для того, щоб знищити цю традицію. Дякуючи їй, всі божества язичницької міфології автоматично перейшли в розряд демонології. Однак за великим рахунком і язичництво, і християнство у своїй суті мають дуже багато спільного.
Якщо, наприклад, подивитися на християнську традицію запалювання свічки у храмі, то можна стверджувати, що в цілому вона відповідає язичницькій традиції шанування вогню. А такий обряд, як омивання водою, в своїй суті, це теж саме, що і язичницький культ води.
- Чому свого часу традиція святкування Нового року була перервана?
- У 1916 році в царській Росії традиція святкування Нового року та Різдва підпала під заборону. Справа у тому, що влада вважала, що кожне з цих свят прийшло до нас із Німеччини, з якою Росія знаходилась у стані війни. З часом до цієї заборони долучилася і влада СРСР.
Ще в 1927 році один із лояльних до радянської ідеології поетів написав вірш, присвячений новорічній ялинці. В цьому вірші йде мова про те, що новорічне дерево - це страшна капіталістична і буржуазна традиція, від якої потрібно позбавитись. В цей же період людей, які продовжували святкувати Новий рік, почали висміювати і цькувати. Саме через це традиція празнування новорічних свят була безповоротно втрачена. Люди, якщо не повністю, то частково відмовлялись від святкування Нового року.
Окрім того, двадцяте сторіччя період, коли багато людей, які до того проживали у сільській місцевості, почали переїжджати до міста. Вони зіштовхнулись з тим, що сама атмосфера великого міста не передбачала масових походів, переодягань, посівань та колядувань. В той же час, населеним пунктам, які знаходилися подалі від міста, вдалося більшменш зберегти традиції.
- За яких обставин з'явився Дід Мороз?
- В давні часи наші пращури вірили в язичницьке божество, яке називалось Морозом або Морозенком. Це було божество, яке все заморожувало і знищувало, приносило заметіль і усілякі нещастя. І воно не виконувало тих функцій, які у радянські часи почав виконувати Дід Мороз. Сам же Дід Мороз став чимось середнім між реально існуючою людиною і силами природи.
Варто відмітити, що в радянський період влада усіляко боролося з культом святого Миколая. Хоча це свято деякі люди потихеньку, але святкували. Коли ж стало зрозуміло, що повністю знищити культ шанування цього святого не вдасться, у країні вирішили видозмінити його образ. З цієї причини на Діда Мороза були перенесені ті ж самі функції, які за повір’ями виконував Миколай. А це - дарування подарунків та допомога обездоленим. При цьому малечі треба було відповідати певному рівню. Наприклад, бути слухняною та ідеологічно підкованою дитиною, чого не було при святому Миколаї.
- Які новорічні прикмети існували в давнину?
- Кожен з нас чув такий вислів: як зустрінеш Новий рік, так його і проведеш. Зрозуміло, що цей вислів не з’явився на порожньому місці. Наші пращури щиро вірили в це. В давнину вважалось, що кожен з дванадцяти перших днів січня відповідає тому чи іншому календарному місяцю. Окрім того, дивились на небо. Вважалось, що коли в період святкування новорічних свят воно було хмарним, то наступний рік буде врожайним.
Якщо хмари йшли з півночі, люди вірили в те, що в наступному році добре вродить озимина, якщо з півдня - ярина.
Були й інші спроби передбачити майбутнє. Люди, наприклад, брали в руки пучечки зернових культур - жито, ячмінь, овес чи пшеницю - і виходили вночі на подвір’я. Вони дивились на те, який з пучечків більш притрусить іній. Вважалось, що культури, пучечки яких іній покрив найбільше, вродять найкраще.
Владислав ВОЛОБОЕВ