Як працюють криворізькі бібліотеки під час війни?

4-4

Це питання ми задали директору комунального закладу культури «Міська бібліотека для дорослих» КМР Аллі Наумцевій.

 

- Алло Валентинівно, як війна вплинула на роботу криворізьких бібліотек?

- На початку війни всі бібліотеки нашого міста були зачинені. Натомість ми приймали людей в укриттях, що знаходились біля бібліотек. А у січні цього року нас повністю відкрили. Тепер обслуговування читачів здійснюється лише в аспекті книговидачі. Водночас читальні зали у більшості бібліотек не працюють, а масові заходи, як це було до війни, не проводяться. А коли звучить повітряна тривога, обслуговування відвідувачів призупиняється, двері бібліотек зачиняються. А всіх читачів ми запрошуємо пройти до найближчого укриття.

- За вашими спостереженнями, які книжки користуються найбільшим попитом серед містян?

4-2

 - Найбільшим попитом користується сучасна українська книжка, переважно україномовна. Тут треба додати, що під час війни дуже багато читачів, які раніше полюбляли читати російськомовні українські книжки, почали віддавати перевагу виключно україномовній літературі. Також люди дуже сильно полюбляють читати класичні твори української літератури, проте менше ніж сучасні. А що стосується окремих жанрів, то криворізький читач полюбляє читати детективи, психологічні трилери та звичайно ж любовні романи.

 - На полицях вашої бібліотеки все ще можна знайти російськомовні книжки?

 - Так. Проте варто розуміти, що кожна російськомовна книжка, яку можна знайти на полицях нашої бібліотеки, була написана рукою українських авторів. Що стосується книжок, що були видані в росії, всі вони, ще на початку війни були прибрані з полиць читального залу нашої бібліотеки та відправлені до спеціальної секції бібліотеки. Потім їх списали та здали на макулатуру.

 - Які люди сьогодні приходять до бібліотеки?

 - Найчастіше нас відвідують люди поважного віку. Молодь, як правило, віддає перевагу електронній книзі. Тому побачити її в читальних залах криворізьких бібліотек можна нечасто. Також серед наших читачів є багато внутрішньо переміщених осіб.     

 - Скільки людей відвідало криворізькі бібліотеки цього року?

 - В нашому місті працює двадцять шість бібліотек для дорослих. За 2023 рік їх відвідало більше 50000 чоловік. В середньому одна велика криворізька бібліотека, що знаходиться в більш-менш людному районі міста може прийняти до 30 людей. Під час ковіду, як це недивно, читачів було ще менше. Приблизно в півтори рази.

 - За рахунок чого відбувається поповнення бібліотечного фонду?

 - По-перше, за рахунок коштів міського бюджету. Лише в цьому році доросла бібліотека отримала від міста сучасну українську книгу на суму 98100 грн. Також варто зазначити, що в нас дуже щедрий читач. Як правило, читач приносить нам нові україномовні книжки. Однак, ми приймаємо й вживані книжки за умови, що вони знаходяться у гарному стані та написані нашою рідною мовою.

 

Владислав ВОЛОБОЄВ