ХРАНИТЕЛІ ІСТОРІЇ

8-1У міському історико-­­краєзнавчому музеї представлена багата культурно­­-історічна спадщина Кривого Рогу. Але вже більше року музей закритий для відвідин.

Музей був засно­ваний в 1960 році. Але для відвідувачів відкрився не відразу. Вісім років пішло на те, щоб побудувати приміщення, наповнити музейний фонд експонатами і зробити експозицію. У перший рік після відкриття в нім знаходилося близько десяти тисяч експонатів. За 60 років їх кількість збільшилася в десятки разів: зараз у фондах музею знаходиться більше 124 тисяч предметів зберігання.

- Наш музей - це не стіни, це, перш за все, експонати, об'єднані в експозиції. Вони відображають певний період історії Кривого Рогу -­ говорить директор міського історіко­-краєзнавчого музею Олександр Мельник. -­ Наше фондосховище -­ справжня скарбниця, в якій зберігається практично весь масив безцінної інформації про історію нашого міста. До речі, якщо певні цінності не потрапляють в постійну експозицію музею, вони використовуються під час тематичних виставок як ілюстративний матеріал, служать джерелами для написання статей або наукових робіт.

8-4До складу музейного комплексу входять чотири установи: головна будівля історіко­-краєзнавчого музею, розташована в Центрально-­Міському районі (вул. Каунаська, 16а), Терновський філія музею, що в селищі Веселі Терни (вул. Музейна, 1б), музей-квартира художника Григорія Синиці (пр. Університетський, 13, кв. 18), і Квітковий годинник в парку Героїв, що навпроти міськвиконкому. 

Терновська філія краєзнавчого музею, музей­-квартира Григорія Синиці і Квітковий годинник зараз працюють. Що стосується головної будівлі історіко-­краєзнавчого музею, то воно не приймає відвідувачів. Зв'язано це з безпекою. 

Торік ворожі ракети не раз «кошмарили» Центрально­-Міський район. Щоб не піддавати відвідувачів музею небезпеки, адміністрація прийняла рішення тимчасово закрити головний корпус для відвідин. З тієї ж причини звідти вивезли 5000 найкоштовніших експонатів. Всі вони були доставлені в спеціальне сховище.

- У нашому музеї є немало гідних експонатів -­ розповідає головний охоронець фондів музею Андрій Чубенко. -­ Наприклад, зуби акули, яка плавала в морі Сармата 10-­14 мільйонів років назад, залишки древнього слона (динотерія), який жив на території сучасного Кріворожья більше п'яти мільйонів років назад. У колекції музею знаходиться гострокінечник, вік якого за зразковими підрахунками 60 тисяч років. Є у нас немало робіт народних і заслужених майстрів України, які мають не лише художню, але і колекційну цінність. Окремий предмет нашої гордості ­- величезний архів робіт криворізьких фотохудожників: Бориса Косигина, Пінхаса Хадака, Станіслава Хоменко і інших. Чим ще ми можемо гордитися і чого точно немає в інших музеях, так це величезним масивом всеосяжної інформації по Крівбассу. 

8-5Окремий предмет гордості краєзнавчого музею -­ зал АТО/ООС. Незабаром планується поповнити його експонатами повномасштабної війни ­- зразками військової форми, шевронами, снарядами, що деактивують, пусковими контейнерами від джавелінів, патронами, документами учасників вій­ни і так далі Співробітники музею продовжують збирати інформацію про кріворіжців, які загинули, захищаючи нашу країну від російських окупантів.

Найчастіше експонати в музей приносять кріворіжці. Але на зберігання приймають далеко не всі предмети старовини.

При Криворізькому історіко-­краєзнавчому музеї діє фондово-­закупівельна комісія. Вона є консультатівно-­радним органом музею, на який покладені функції по проведенню експертизи культурних цінностей, що постійно діє. Саме вона визначає історичну, художню або наукову цінність потенційних експонатів.

Кожна людина, що безоплатно передала музею якийсь експонат, отримує офіційний документ -­ акт приймання-­передачі. Він складається в двох екземплярах: один залишається в музеї, а другий передається дарувальникові. По цьому акту сам дарувальник або його спадкоємці можуть у будь-який час перевірити збереження переданого експоната. Але забрати його назад вже не вийде.

8-3- Ми щиро вдячні всім, хто приносить нам в дар речі, фотографії, документи або книги епох, що пішли. Я упевнений, що ці експонати займуть гідне місце в нашій колекції -­ сказав Андрій Чубенко.

Цього року Криворізький історико-­краєзнавчий музей вже встиг отримати в дар декілька коштовних предметів. Так, внук Героя Радянського Союзу Івана Овчаренко, ім'ям якого в Кривому Розі названа одна з вулиць, передав історикам декілька документів і фото свого діда. А ще фонд музею поповнився роботами криворізького художника Віктора Тополя і фотографією криворізького плакатника Володимира Шеремета.

Інколи краєзнавчий музей викупляє експонати. Наприклад, одного дня викупив у криворізького художника Миколи Рябоконя його картини з циклу «Криворізькі дворики». Викуплені були і роботи ще одного нашого знаменитого земляка -­ художника Юрія Сича.

- Якщо необхідно викупити певні експонати, ми пишемо лист в міськвиконком. Якщо ми зможемо аргументувати їх цінність і значущість для міста, нам нададуть певну суму для викупу ­ пояснюють в музеї. 
Коли закінчиться війна, обов'язково сходите на екскурсію в наш історико­-краєзнавчий музей.

Владислав ВОЛОБОЄВ